(P-GRUBU) DURMA ve PARKETME LEVHALARI
Duraklama ve Park Etme işaretleri, sürücülerin araçlarını park edebilecekleri ya da durdurabilecekleri yerlerin denetim ve düzenlenmesinde kullanılmalıdır. Bazı cadde ve yollarda park etmiş durumdaki araçlar tehlikelere ya da başka sorunlara sebep olabilir. Bu nedenle, bu tür yerlerde park etmenin yasaklanması veya düzenlenmesi gerekir. Bazı yol kesimlerinde ise araçların durdurulması dahi kabul edilemez tehlike ve problemlere yol açabilir. Bu tür kesimlerde de duraklama ve park etmenin yasaklanması gerekir. -
Sürücülerin araçlarını park etmelerinin sorun yaratabileceği cadde, sokak ve alanlara park etmelerinin önüne geçilebilmesi amacıyla, park alanlarının düzenlenmesi ve sürücülerin bu park yerlerine yönlendirilmesi gerekir. Park yapılabilecek alanların, Park işaret levhası ile gösterilmesi gerekir.
Duraklama ve Park etme işaret levhalarından herhangi biri kullanılmadan önce dikkatli bir mühendislik etüdünün yapılması gerekir. Söz konusu işaret levhaların aşırı kullanımı bunlara uyulma oranını azaltacak, dolayısıyla asıl amaçtan uzaklaşılmış olacaktır.
Park Etmek Yasaktır ve Duraklama ve Park Etmek Yasaktır işaret levhaları ile belirtilen park yasağı, aksine bir işaret levhası olmaması durumunda, levhanın konulmuş olduğu noktada başlar ve trafiğin seyir yönündeki bir sonraki kavşakta sona erer.
Yasaklamanın bir sonraki kavşaktan daha önce sona ermesi halinde, yasaklamanın geçerli olduğu uzunluğun yasaklama levhasının altına konulan panel levha (PL- 10) ile belirtilmesi gerekir.
Cadde, sokak gibi yollarda, Park işaret levhası ile belirtilen park edebilme izni de, aksine bir işaret yoksa, bir sonraki kavşağa kadar devam eder.
Tüm P grubu işaret levhaları için geçerli kural, işaret levhası ile belirtilmiş olan bir yasaklama ya da düzenleme, bu işaret levhası ile bir sonraki kavşak arasına konulmuş aynı türden bir işaret levhası varsa, sona erer.
Duraklama ve Park Etme Yasağı, yolun yalnızca bu işaretin konulduğu kenarı için geçerli olacaktır. Yani, bir yasaklama ya da düzenleme tek yönlü bir yolun sadece sol tarafı için geçerli olacaksa, bununla ilgili işaret levhasının da yolun sol tarafına konulması gerekir.
Gösterilen: 1 ile 10 arası, toplam: 10 (1 Sayfa)